2011. március 13., vasárnap

Miskolci méhészvásár.

Időben indultam, hogy minél közelebb leparkolhassak(igazából arra számítottam, hogy a belső udvaron még lesz helyem...),de most valami rengeteg autó állt már a parkolóban. Azért sikerült relatíve közel parkolnom.
Az eszközvásáron ölték egymást a vevők (mivel nagyon szűk a hely), és az eladók is -mivel megtudtam volt aki hajnal 4 kor már helyett foglalt a 8 órakor kezdődő vásárra, és éppen más helyére pakolt. Mindenesetre a szervezők ígérik jövőre megreformálják a vásárt.
De nézzük a programot:
Dr Cserényi P. előadása a különböző atkaölő szerek összehasonlításáról szólt.Nem jegyzeteltem pontosan,igy nem emlékszem, hogy 3 vagy 4 évet ölelt át a vizsgálat, de ez szerintem nem fontos.Nézzük az eredményeket:
Bee Vital Have  47-65 %
Amitraz papircsík  97%
Lámpabeles amitraz  90 % felett
Furetto 97 %
Api Life + Hangyasav 51 %
Thymovar (14 %) + hangyasav (19-61%//évjárat függő ill. az időjárás befolyásolja//)
Mavrik 58-86 %
Bayvarol 57 %
Bayvarol + Antivar 97 %

A füstölésnél megjegyezte, hogy 2008-ban 12x füstöltek!!
A hangyasav felhasználásánál a CD tok párologtató nyillását LEFELÉ kell állitani, ill. TAKARNI kell hogy a párolgás minnél lassabb legyen.Másik igazság, hogy a védekezésünk időtartama egy fedett fias időtartama legyen (12-15 nap).
Bross P. az aktuális helyzetről beszélt.Nagyon nagy gondot okoz a rendkivűl magas méhsűrűség, míg
 1935-ben 2,5 méhcsalád/ km2 volt,
1985-ben 6,9 mcs/ km2,
 ma pedig 10 mcs/ km2. Ezzel a számmal talán ma a világon egyedülállóak vagyunk, mindenesetre feszültségforrás a méhészek körében.Ezért a méhészkedési tevékenységet valahogyan korlátozni szeretnék.
Másik aktuális téma a cukor kérdése volt.Elmondta, hogy a legmagasabb forumon kérték ,hogy az állam adjon lehetőséget, hogy méhcsaládonként 15 kg cukrot a méhészek ipari cukorként megvásárolhassanak (erre azért van szükség, mert az ipari cukornak nincs kvótája s a magyar cukorgyár/ a megmaradt 1/ simán megtermelheti a méhészek szükségletét )
Következő aktualítás a "mézbotrány". Erről is a magyar hatóságok tehetnek, mivel nálunk megint szigorúbbak az előirások mint az EU-ban, s kérték, hogy a magyar hatóság fogadja el a Francia, Német ,Olasz határértékeket (amelyek jelen pillanatban 20x nagyobb határértéket enged meg).A mai gyakorlat szerint vizsgált mézek 60 %-a nem felel meg!!!Figyelem a Magyar gyakorlat szerint! Az EU-ban simán megfelel!
Az OMME bizottsága megszavazta a katasztrófaalapot amelybe a méhészek által befizetett méhcsaládonkénti 65 Ft-ból  10 Ft-al feltöltenek. Ez a pénz nem vész el, mivel a katasztrófát szenvedett méhész csak KAMATMENTES KÖLCSÖNKÉNT kapja meg s 1 év türelmi idő után 2 év alatt kell az összeget visszafizetnie!
A mézmarketing is rövidesen beindul erre 5 Ft/ mcs összeg van elkülönítve.

Nézzük mit is sikerült beszereznem a vásáron:

0,25 kg-os maci a kisebb vevőkért ill. választékbővítésnek.
Légfékes itató és etető
Virágporelszedő elsősorban mintának vettem, egyik kaptáramhoz sem passzol, csupán 500 Ft volt.
magyarország méhészeti információs térképe az OMME gondozásában jelent meg (1000 Ft), a térkép tartalmazza a jelentős akácos,selyemkórós,aranyvesszős,hársas,szelídgesztenyés területeket, ill. a hátoldalán OMME tagszervezetek címe, szaktanácsadók elérhetősége,Mézutak,méhészeti rendezvények,bemutató méhészetek,méhészeti vállalkozások elérhetősége található. 

3 megjegyzés:

Borsos Méhészet írta...

Gratulálok, jó az írás, egy kis baki csupán: Cserényi doktor, ha a lajosmizsei állatorvosra és remek méhészre gondoltál.

Névtelen írta...

Illetve 10méhcsalád/négyzetkilóméter nem pedig hektár :)

Tibor51

L írta...

Elnézést kérek...